Ethereum

Ethereum je vedle Bitcoinu nejznámější a také nejsilnější kryptoměnou. Ethereum se však od Bitcoinu v mnohém liší. Zatímco Bitcoin funguje hlavně jako kryptoměna, Ethereum je programovatelná platforma, takže zde uživatelé mohou například vytvářet vlastní aplikace.

Co je to Ethereum?

Ethereum je decentralizovaná platforma a technologie, která podporuje nejen svou kryptoměnu Ether (ETH), ale také NFT (non-fungible tokens), decentralizované aplikace (dApps), decentralizované finance (DeFi) apod.

Ethereum pro fungování těchto aplikací hlavně využívá tzv. smart contracts. Smart contracts neboli chytré smlouvy jsou typ protokolu, který má do sebe naprogramované podmínky transakce. Transakce tak lze provádět bez zásahu třetích stran. Znamená to, že smart contracts jsou automaticky spuštěny, pokud dojde ke komplementaci transakce z jedné strany. Navíc jsou umístěny na blockchainu, takže jsou jejich podmínky dostupné všem k ověření.

Ethereum bylo spuštěno v roce 2015 Vitalik Buterinem.

Ether

Ether je využitelný nejen jako kryptoměna, ale je také nezbytné ho vlastnit, pokud chcete využívat služeb na platformě Ethereum. Jestliže si například chcete vytvořit vlastní decentralizovanou aplikaci nebo využít DeFi služby.

DApps

Ethereum hlavně podporuje dApps (decentralizované aplikace), které jsou provozované na blockchainu a pro své fungování používají smart contracts. Tím se také liší od běžných aplikací.

Protože fungují na blockchainu, zajišťují větší transparentnost a jsou také kryptograficky zabezpečené.

DeFi

DeFi stejně jako kryptoměny ze svého fungování odstraňují prostředníky a poskytují tak uživatelům větší kontrolu nad vlastními penězi.

Umožňují například:

  • rychlé a snadné přeposílání peněz
  • ukládání finančních prostředků do digitální peněženky
  • přístup k finančním službám komukoliv a odkudkoliv

DeFi jako alternativa k běžným finančním službám je teprve na úplném počátku. Má před sebou tedy ještě hodně vývoje, než se stane skutečně bezpečnou, regulovatelnou a udržitelnou variantou.

Ethereum přechází na proof-of-stake

V září 2022 Ethereum konečně přešlo na systém proof-of-stake pro potvrzování transakcí. Na rozdíl od proof-of-work se jedná o bezpečnější, rychlejší a také energeticky šetrnější způsob těžby. Podle oficiálních stránek Etherea se tak snížila spotřeba energie o 99,95 %.

Rozdíl je v tom, že těžaři (zde nazýváni validátoři) mezi sebou nesoutěží, nýbrž jsou náhodně vybíráni s ohledem na to, kolik vlastní coinů dané kryptoměny. Nejedná se tedy nutně o úplně fér systém, jelikož ti s více coiny, mají větší šanci na to být zvoleni pro verifikování.

Proof-of-stake navíc poskytuje větší ochranu před 51% útokem. Jedná se o nebezpečí, které může nastat v případě, že těžař nebo skupina těžařů vlastní více než polovinu výpočetního výkonu sítě a mohli by tak začít padělat transakce, zastavovat jejich verifikaci apod.

Aby bylo takové napadení úspěšné, útočníci by museli vlastnit více než 50 % dané kryptoměny, což by bylo u větších kryptoměn jako ETH velice finančně náročné.

Lze tedy očekávat, že Ethereum, které se snaží spíše rozvinout v něco jako decentralizovaný internet, se bude v porovnání s Bitcoinem rozvíjet úplně jiným směrem. Ethereum se také hodně soustředí na nabízení svým uživatelům decentralizované a neomezené finanční služby a také na silnější ochranu osobních dat.

Nákup a prodej kryptoměn i v hotovosti

Nákup a prodej kryptoměn i v hotovosti přes kryptoměnovou burzu Kanga. Pět mobilních poboček na severní Moravě! Nakoupit bitcoin, ethereum a další kryptoměny můžete bankovním převodem nebo v hotovosti. U hotovosti je limit dle zákona 1000 EU.

Mobilní pobočky severní Morava

ORLOVÁ,
Lidická 20 a okolí 30 km

OSTRAVA-PORUBA,
Hlavní třída a okolí 30 km

NOVÝ JIČÍN,
Sokolovská ulice a okolí 30 km

FRÝDEK-MÍSTEK,
Zámecké náměstí a okolí 30 km

OLOMOUC,
Dolní náměstí a okolí 10 km

Stačí jen zavolat, přijedeme za vámi PO - SO od 9-18 hod. nebo dle domluvy

  604 978 936

Důležité upozornění

Důrazně vám doporučujeme, abyste si nakoupené kryptoměny odeslali do své hardwarové peněženky. Hardwarová peněženka je jednou z nejbezpečnějších možností, jak uchovat a spravovat kryptoměny. Jsou většinu času offline a proto nemůže být napadena hackery. Peněženka vám dává plnou kontrolu nad vaším privátním klíčem.

Hardwarovou peněženku můžete kdykoliv připojit k počítači a následně spravovat své kryptoměny. Můžete přijímat, odesílat kryptoměny, sledovat zůstatek apod.