Co je Bitcoin

Bitcoin je vůbec první kryptoměna. Byl vytvořen jako alternativa k fiat penězům, a to za cílem zbavit se závislosti na finančních institucích. Bitcoin inspiroval vznik dalších kryptoměn neboli altcoinů, ale i tak se dodnes jedná o nejhodnotnější kryptoměnu. Propady a vzrůsty ceny Bitcoinu také ovlivňují i ostatní kryptoměny.

Historie Bitcoinu

V době, kdy Bitcoin vznikl, byl celý svět hluboce ponořený do recese. V následku toho řada lidí ztratila důvěru v banky a jiné tradiční finanční organizace.

Bitcoin jako platidlo

Proto nezůstalo bez odezvy, když byl 31. října 2008 zveřejněn dokument Bitcoin – A Peer-to-Peer Electronic Cash System, který mluvil o možnostech elektronické měny, kterou lze přeposílat bez přítomnosti třetích stran. Autorem dokumentu a zároveň zakladatelem Bitcoinu je Satoshi Nakamoto. Dodnes se však neví, kdo to je a spekuluje se, že se dokonce může jednat o celou skupinu developerů.

Bitcoin byl poprvé oficiálně použit jako platidlo v květnu 2010, kdy neměl hodnotu ani jednoho dolaru. Programátor Laszlo Hanyecz si tehdy za 10 000 Bitcoinů koupil dvě pizzy u amerického řetězce Papa Johns.

Krátce po vzniku Bitcoinu se začaly objevovat další kryptoměny, které se snažily vylepšit jeho nedostatky. Například rychlost potvrzování transakcí, která u Bitcoinu může trvat i 10 minut. Navíc tím, že jsou některé altcoiny daleko rychlejší ve verifikaci transakcí, účtují si o něco nižší poplatky.

Blockchain

Nejen Bitcoin, ale i ostatní kryptoměny fungují pomocí technologie blockchainu.

Blockchain je decentralizovaná databáze (někdy se také nazývá účetní kniha), která do sebe zapisuje probíhající transakce. Transakce se zaznamenávají do jednotlivých bloků. Bloky v sobě většinou obsahují informace o odesílateli, příjemci, ale také hash a hash předcházejícího bloku.

Hash je unikátní kód neboli řetězec čísel a písmen, které slouží k identifikaci jednotlivého bloku v celém řetězci. Každý blok v sobě obsahuje hash předchozího bloku, aby se dalo snadno zjistit, zda v některém z bloků nedošlo ke změně. Padělání transakcí je tedy velice náročné neboli nemožné.

Těžba Bitcoinu

Tvorba nových Bitcoinů probíhá pomocí tzv. těžby. Jedná se o proces, kdy jsou transakce ověřovány a následně zapisovány do bloků. U Bitcoinu tento proces probíhá pomocí algoritmu proof-of-work.

Proof-of-work označuje systém, kdy mezi sebou soutěží počítače v tom, kdo jako první správně uhodne dlouhý matematický řetězec. Ten nejrychlejší za odměnu získá Bitcoin.

Jedná se už o dlouhodobě kritizovaný systém, jelikož vyžaduje obrovskou spotřebu energie. Nemluvě o tom, že těžaři, kteří vlastní silnější počítače, mají nad ostatními značnou výhodu. Dnes už je skoro nemožné těžit Bitcoin jen na svém osobním počítači, jelikož máte velice malou šanci, že řetězec uhodnete dostatečně rychle.

Někteří se tedy začali slučovat do tzv. minining pools nebo těžařských farem, aby tak zvýšili svou šanci a odměnu si pak mezi sebou rozdělují.

Hodnota Bitcoinu

Jak už bylo řečeno, Bitcoin je virtuální měna (kryptoměna), která funguje na decentralizovaném systému. Pro řadu lidí proto není snadné pochopit, jak je možné, že má Bitcoin hodnotu, ačkoliv nemá materiální podobu a ani není nijak zabezpečen finančními institucemi.

Hodnota Bitcoinu je převážně určována jeho poptávkou. Jelikož těžba Bitcoinu se zastaví až ho bude 21 milionů, stává se tak omezeným a tím pádem i žádoucím platidlem. Hodnota Bitcoinu je také do jisté míry odvozena od toho, jak energeticky náročná je jeho těžba.

Je třeba také zmínit, že dnešní fiat měny už nejsou zabezpečené zlatým standardem jako kdysi. Peníze mají hodnotu proto, že tomu jako společnost věříme. Na rozdíl od běžných peněz je však Bitcoin daleko volatilnější.

Bitcoin si od svého vzniku prošel několika propady, ale také rychlými vzrůsty. Například v roce 2021 přesáhl Bitcoin v dubnu cenu 60 000 dolarů a v listopadu měl dokonce přes 68 000 dolarů. V následujícím roce 2022 však cena Bitcoinu postupně padala a zakončila rok pod 20 000 dolary.

Rozhodně se tedy nelze dívat na Bitcoin nebo jiné kryptoměny jako na spolehlivé uchovatelé hodnoty nebo jako na bezrizikovou investici.

Nákup a prodej kryptoměn i v hotovosti

Nákup a prodej kryptoměn i v hotovosti přes kryptoměnovou burzu Kanga. Pět mobilních poboček na severní Moravě! Nakoupit bitcoin, ethereum a další kryptoměny můžete bankovním převodem nebo v hotovosti. U hotovosti je limit dle zákona 1000 EU.

Mobilní pobočky severní Morava

ORLOVÁ,
Lidická 20 a okolí 30 km

OSTRAVA-PORUBA,
Hlavní třída a okolí 30 km

NOVÝ JIČÍN,
Sokolovská ulice a okolí 30 km

FRÝDEK-MÍSTEK,
Zámecké náměstí a okolí 30 km

OLOMOUC,
Dolní náměstí a okolí 10 km

Stačí jen zavolat, přijedeme za vámi PO - SO od 9-18 hod. nebo dle domluvy

  604 978 936

Důležité upozornění

Velmi vám doporučujeme, abyste si nechali své zakoupené kryptoměny převést do hardwarové peněženky. Tento typ peněženky nabízí jednu z nejbezpečnějších možností pro uchování a správu vašich kryptoměn. Hardwarové peněženky jsou během většiny času odpojené od internetu, což zajišťuje, že vaše prostředky jsou chráněny před možnými útoky zvenčí. Kromě toho vám hardwarová peněženka poskytuje plnou kontrolu nad vašimi privátními klíči, což je klíčový faktor pro zabezpečení vašich kryptoměn.

Můžete si být jisti, že s hardwarovou peněženkou budete mít vždy přístup ke svým kryptoměnám, když to budete potřebovat. Stačí ji jednoduše připojit k počítači, provést potřebné transakce a následně ji opět odpojit.

Pokud jste si zakoupili Bitcoiny nebo Ethereum na našich mobilních pobočkách, vřele vám doporučujeme, abyste si je uložili do hardwarové peněženky. Tak budou vaše kryptoměny zabezpečeny a chráněny před odcizením.